Таня Николова
КАЛЕЙДОСКОП
Гротески
С рисунки от Моника Попова
В ПЕРИОДА от 22 юли до 9 август 2021 г., докато беше в Париж, Моника Попова прочете „Калейдоскоп“, хареса го и нарисува 35 илюстрации по него. Това е достатъчна причина да публикуваме текста на „Калейдоскоп“ в автентичния му вид, без допълнителна редакция. В новото издание на книгата, освен илюстрациите на Моника, добавяме и бележките на Таня Николова, писани по рисунките и провокирани от тях.
ИЗДАТЕЛЯТ
РЪКОПИСЪТ на „Калейдоскоп“ беше създаден през 2013 г. и публикуван за пръв път на вече несъществуващия сайт www.tania-nikolova.com под заглавието „Полифонични стихотворения“. Онлайн версията на книгата беше илюстрирана със снимки и картинки със свободен достъп от интернет, но тъй като не притежаваше права върху тях, авторът предпочете да ги изтрие. Илюстрациите бяха съществена част и допълнителен контекстен слой в книгата. Ключовите думи в текста бяха линкове и отваряха ранното стихотворение. Текстът на онлайн книгата от 2013-а и първото издание на хартия от 2020-а не се различават съществено – премахнах единствено две препратки към ранни стихотворения. Разликите между книгите са най-вече във визуалните послания и въздействия, но това е неизбежно при работа с различни материали и среди. Постарах се хартиеното издание на „Калейдоскоп“ да е точно онази книга единствено по отношение на текста.
Сега, с илюстрациите на Моника Попова и бележките на Таня Николова, ви представяме нова, трета версия на „Калейдоскоп“ – книга в книгата.
РЕДАКТОРЪТ
ПРЕДГОВОР КЪМ ПЪРВОТО ИЗДАНИЕ НА „КАЛЕЙДОСКОП“
СКЪПИ ЧИТАТЕЛИ,
Тази книга е едно сдобряване с миналото, едно помирение с мен самата и с най-ранните ми поетични опити. Тя заличава пропастта на неосъществените желания и ми носи мир. От позицията на изминалите години погледът ми към написаното е самоироничен, но и с умиление към детински чистите пориви и изказ. Първите ми стихове, естествено, са несъвършени, римите – неумели, стъпките – погрешни, и сигурно вече се чудите защо ги споделям. Просто е. Имах нужда да погледна назад и да се видя каквато съм била.
„Калейдоскоп“ е стихосбирка експеримент. Да я създам, беше предизвикателство. Надявам се да се е получила добре и четенето да ви достави удоволствие.
Книгата съдържа 33 текста, в които съм се опитала да съвместя несъвместимости, като им създам контекст. Надявам се те взаимно да се разкриват и да представят различни гледни точки. Надявам се също картините да са устойчиви, спойката на контекста да е здрава и разказът, макар и фрагментарен, да съществува.
„Калейдоскоп“ е книга авторефлексия, от мен за мен, но и за вас.
Приятно четене!
АВТОРЪТ
В ПОМОЩ НА КОНТЕКСТА
ГРОТЕСКА¹ (ит. – grottesco, от grotta – „пещера“)
1. Орнамент от виещи се стилизирани образи на животни и растения, често с демоничен характер, появил се през епохата на Възраждането по подобие на изображения в пещерни гробни разкопки.
2. В художествената литература – похват за изображение на предмети или лица, при който някои черти, действия и постъпки са подчертани и показани в едностранчив, карикатурен, деформиран вид.
3. В преносен смисъл – вид литературно произведение, в което писателят рисува изкривени, смешни, уродливи образи или постъпки на герои, за да ги покаже в хумористична или в сатирична светлина.
Гротесковият образ възниква като отражение на резките противоречия и контрасти в действителността, представена в изкривен, безобразно смешен вид. Поради това този образ винаги е двойствен: привидно случайното се оказва характерно, закономерно.
¹Георгиев Л., Джабмазки Х., Николов Л., Спасов С. 1973. Речник на литературните термини, трето издание. Издателство „Наука и изкуство“, София.
КАЛЕЙДОСКОП
(Ще публикувам тук само БЕЛЕЖКИТЕ, т.е. новите текстове, писани по илюстрациите на Моника Попова и добавени към стария „Калейдоскоп“. Таня Николова)
Моника рисува. Оплита ми, заплита ми сенките, болките. Очите червени, косите червени, коленете, лактите, петите. Тук сърчице, там ягодка, кръв и пламък. Пипала, въжета, ножове, обърнат стол, разтворена книга, бутилки, ангели, откъснати криле, пиано, калейдоскоп. Бик или вол? Змей!
МОНИКА РИСУВА ТАНЯ ПИШЕ І – Заради по-добрата акустика
МОНИКА РИСУВА ТАНЯ ПИШЕ ІІ – Заради по-добрата акустика
МОНИКА РИСУВА ТАНЯ ПИШЕ ІІІ – Деконструкция
МОНИКА РИСУВА ТАНЯ ПИШЕ ІV – Подвързани отблясъци
МОНИКА РИСУВА ТАНЯ ПИШЕ V – Усмивки от старите ленти
МОНИКА РИСУВА ТАНЯ ПИШЕ VІ – Море от любов
МОНИКА РИСУВА ТАНЯ ПИШЕ VІІ – Ръкоделие
МОНИКА РИСУВА ТАНЯ ПИШЕ VІІІ – Аборт
МОНИКА РИСУВА ТАНЯ ПИШЕ ІХ – Неизбежно
МОНИКА РИСУВА ТАНЯ ПИШЕ Х – Няма такъв въпрос, или в обятията на средната възраст
МОНИКА РИСУВА ТАНЯ ПИШЕ ХІ – От другата страна на листа
МОНИКА РИСУВА ТАНЯ ПИШЕ ХІІ – Орфей и Евридика
МОНИКА РИСУВА ТАНЯ ПИШЕ ХІІІ – Ябълка
МОНИКА РИСУВА ТАНЯ ПИШЕ ХІV – Тихо е
МОНИКА РИСУВА ТАНЯ ПИШЕ ХV – Ангел
МОНИКА РИСУВА ТАНЯ ПИШЕ ХVІ – Кръстовище
МОНИКА РИСУВА ТАНЯ ПИШЕ ХVІІ – Фатално
МОНИКА РИСУВА ТАНЯ ПИШЕ ХVІІІ – Извънсезонно
МОНИКА РИСУВА ТАНЯ ПИШЕ ХІХ – Ягоди
МОНИКА РИСУВА ТАНЯ ПИШЕ ХХ – Безусловно
МОНИКА РИСУВА ТАНЯ ПИШЕ ХХІ – Оригами
МОНИКА РИСУВА ТАНЯ ПИШЕ ХХІІ – Писмо – отговор
МОНИКА РИСУВА ТАНЯ ПИШЕ ХХІІІ – Стара приказка на нов глас
МОНИКА РИСУВА ТАНЯ ПИШЕ ХХІV – Постфактум
МОНИКА РИСУВА ТАНЯ ПИШЕ ХХV – Песен за вятърничавата жена
МОНИКА РИСУВА ТАНЯ ПИШЕ ХХVІ – Скачените съдове на любовта
МОНИКА РИСУВА ТАНЯ ПИШЕ ХХVІІ – Среднощни вопли
МОНИКА РИСУВА ТАНЯ ПИШЕ ХХVІІІ – Брачни битки
МОНИКА РИСУВА ТАНЯ ПИШЕ ХХІХ – Захарен памук
МОНИКА РИСУВА ТАНЯ ПИШЕ ХХХ – Боза
МОНИКА РИСУВА ТАНЯ ПИШЕ ХХХІ – Двайсет години по-късно, или дългата зима на търпението
МОНИКА РИСУВА ТАНЯ ПИШЕ ХХХІІ – Премълчано
МОНИКА РИСУВА ТАНЯ ПИШЕ ХХХІІІ – Аматьорско
МОНИКА РИСУВА ТАНЯ ПИШЕ ХХХІV – Приоритети и пясъци
МОНИКА РИСУВА ТАНЯ ПИШЕ ХХХV – Приоритети и пясъци